Ozono poveikis prionams

PRIONAI

Prionai  - tai neįprasti baltymai, gebantys savarankiškai daugintis. Jų plitimas lyginamas su virusinėmis infekcijomis. Prionai dauginasi smegenyse arba kituose nerviniuose audiniuose. Jie sukelia tokias ligas kaip galvijų kempinligė, audinių transmisinė encefalopatija, avių scrapie liga, žmonių Creutzfeldto-Jakobso liga.
Prionai itin pavojingi, nes:

*Jų sukeltos ligos nėra gydomos antibiotikais
*Prionai organizme nesukelia imuninio atsako
*Prionus sunku suardyti
*Jie atsparūs aukštai temperatūrai ir daugeliui dezinfekavimo priemonių

Pabrėžtina, kad prionai ilgai išsilaiko aplinkoje (3 metus ir ilgiau) tose vietose, kurios turėjo kontaktą su užsikrėtusio gyvūno stuburo ar galvos smegenimis. Prionai netgi gali kauptis ant augalų.

Dezinfekcijai yra siūlomi itin stiprių rūgščių chemikalai bei autoklavavimas. Deja šios priemonės nėra lengvai prieinamos, su jomis dirbti pavojinga. Pastarąjį dešimtmetį stipriai susidomėta ozono galimybėmis nukenksminti prionus. Kaip paaiškėjo ozonas turi didelį potencialą šioje srityje. Ozonas netgi suardo prionus stipriai prisitvirtinusius prie įvairiausių paviršių.

Didelis dėmesys skiriamas prionams, patenkantiems į vandenį.

Kilo susirūpinimas dėl į nuotekų vandenis patenkančių prionų, kurie ten atsiduria po kontakto su užkrėstomis gaišenomis ar chirurginiais įrankiais. Toks vanduo į aplinką dar labiau išplatina prionus ir sukelia grėsmę užsikrėsti kitiems gyvūnams ar žmonėms. Remiantis atliktais tyrimais, ozonas gali efektyviai deaktyvuoti prionus, esančius vandenyje.

Naujausiais duomenimis ozonas yra labiausiai rekomenduojama priemonė dezinfekuoti prionais užterštą aplinką. UAB „Ozono centras“ komanda yra kompetentinga Jums padėti šioje srityje. Kilus klausimams prašome kreiptis į mus tel. +370 698 49186

Primename

Audinių transmisinė encefalopatija
Audinėms sukelia neurologinius pokyčius. Pirmieji požymiai gali būti sunkumas ėsti ir ryti, elgesio, švarinimosi pokyčiai. Užsikrėtusios audinės dažnai savo uodegas laiko kaip voverės, išlenktas virš nugarų. Taip pat pasireiškia koordinacijos sutrikimai, sukimasis ratu, žandikaulio suspaudimas, savęs žalojimas. Gaišimas paprastai įvyksta per 2-8 savaites.

Avių scrapie liga
Klinikiniai požymiai: atsiskyrimas nuo bandos, niežėjimas, nekoordinuota eisena, raumenų traukuliai, negalėjimas atsikelti, išsekimas.

Galvijų spongiforminė encefalopatija (kempinligė)
Klinikiniai požymiai: agresyvumas, perdėtas laižymasis, padidėjęs jautrumas, eisenos sutrikimai, regėjimo sutrikimai, atrajojimo sutrikimai, svorio netekimas, išliesėjimas, produktyvumo sumažėjimas.

prionas prions ozone ozonas prionai